Szkolenie:
Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa w logopedii - praktyczny przewodnik
Prowadzący:
dr Magdalena Urbańska – spec. neurologopedii
mgr Mateusz Hozakowski – spec. fizjoterapii
TERMIN:
8-9.03.2025
Koszt:
3 100,00 zł
Katowice
zapisy
TERMIN:
5-6.04.2025
Koszt:
3 100,00 zł
Bydgoszcz
zapisy
TERMIN:
31.05.-01.06.2025
Koszt:
3 100,00 zł
Lublin
zapisy
TERMIN:
14-15.06.2025
Koszt:
3 100,00 zł
Gdańsk
zapisy
Cena szkolenia zawiera koszt elektrostymulatora UNIPRO REHABILITATION.
Każdy z Uczestników otrzymuje: sprzęt do elektrostymulacji, zestaw elektrod do terapii orofacjalnej i intraoralnej.
Zestaw: udział w szkoleniu, aparatura (sprzęt do elektrostymulacji, zestaw elektrod do terapii orofacjalnej i intraoralnej), przewodnik kliniczny, materiały dydaktyczne, certyfikat uczestnictwa, obiad, bufet kawowy.
UNIPRO jest najnowszym urządzeniem do terapii zaburzeń orofacjalnych, wykorzystującym elektryczną stymulację nerwowo-mięśniową. Posiada różne tryby pracy - TENS, EMS ,NMES, MIC, IFT.
Cechuje się przyjaznym interfejsem, posiada wbudowany akumulator i jest ultralekki. Ma swoje zastosowanie w pracy klinicznej - neurologopedów, fizjoterapeutów oraz specjalistów zajmujących się kompleksem ustno-twarzowym.
Kontakt: 695 689 196, afazjanie.wsparcie@gmail.com
.
Zabiegi elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej znacząco wpływają na efekty terapii logopedycznej. Stanowią skuteczne wsparcie w terapii dzieci i dorosłych:
- we wczesnej interwencji terapeutycznej (nienormatywne odruchy orofacjalne, po zabiegu frenulotomii, rozszczepy całkowite)
- w stymulacji zaburzeń neurogennych (dyzartria, dysfagia, porażenia nerwów czaszkowo-mózgowych, zaniki mięśniowe, nienormatywne dystrybucja napięcia mięśniowego, dysfonie, choroby genetyczne i neurodegeneracyjne)
- w dyslalii
- w nawykowym ustnym torze oddechowym
- w osłabionej sile mięśni narządów artykulacyjnych
- elektrostymulacja obwodowych struktur wpływa również na aktywność struktur korowych. Stymulacja stanowi wsparcie w terapii motorycznych zaburzeń pochodzenia centralnego (afazje motoryczne, apraksje mowy, opóźniony rozwój mowy)
PROGRAM SZKOLENIA
Sobota 9.00-18.00
- Anatomia funkcjonalna (taśmy anatomiczne, powieź, mięśnie, nerwy czaszkowe, punkty motoryczne, przewodnictwo elektryczne w mózgu)
- Mechanizm elektrostymulacji (definicja, rodzaje prądów, parametry, sprzęty)
- Zastosowanie w logopedii – elektrostymulacja w poszczególnych jednostkach chorobowych, patomechanizm uszkodzenia nerwów i mięśni w poszczególnych zaburzeniach
- Stymulacja sfery orofacjalnej (zewnętrznej) i intraoralnej (wewnętrznej) - rodzaje elektrod, obszary poddawane stymulacji, stymulacja punktowa i powierzchniowa, parametry, częstotliwość
- Wpływ elektrostymulacji obwodowego układu nerwowego na centralny układ nerwowy. Jak struktury obwodowe wpływają na ośrodki korowe?
- Przeciwwskazania, częstotliwość zabiegów, wywiad, kwalifikacja do zabiegów, regulacje prawne, przegląd literatury.
Niedziela 9.00-15.00
WARSZTAT PRAKTYCZNY
- Elektrostymulatory – przegląd sprzętów dostępnych i używanych w praktyce
- Budowa, właściwości i obługa elektrostymulatora - UNIPRO REHABILITATION
- Prezentacja elektrostymulacji intraoralnej - stymulacja języka, dna jamy ustnej, podniebienia twardego i miękkiego, elektrostymulacja sfery orofacjalnej – elektrostymulacja struktur twarzy i szyi
- Praktyka w parach – indywidualne ustalanie programu terapeutycznego (patomechanizm, mapowanie, dobór elektrod i parametrów)
PROWADZĄCY SZKOLENIE:
dr Magdalena Urbańska
Jestem specjalistą neurologopedą, wykładowcą akademickim w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorką recenzowanych publikacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych.
Założyłam pracownię kompleksowej diagnostyki i terapii osób dorosłych z nabytymi zaburzeniami mowy i języka Afazjanie - Wsparcie Osób z Zaburzeniami Komunikacji wraz z Pracownią Mikropolaryzacji Mózgu.
Jestem terapeutą i szkoleniowcem kinesiotapingu, elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej w logopedii oraz przezczaszkowej stymulacji mózgu prądem stałym (tDCS).
Od 2012 roku pracuję w Uniwersyteckim Szpitalu w Zakładzie Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej na stanowisku specjalisty neurologopedii. Zajmuję się diagnostyką i terapią zaburzeń mowy i języka u osób dorosłych o podłożu neurologicznym – afazją, dyzartrią, pragnozją, mutyzmem, zaburzeniami neurodegeneracyjnymi oraz dysfagią (zaburzeniami połykania). Przynależę do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego oraz Polskiego Związku Logopedów.
mgr Mateusz Hozakowski
(nr prawa wykonywania zawodu 5937)
jestem specjalistą fizjoterapii, wykładowcą akademickim zatrudnionym w w Instytucje Nauk o Zdrowiu w Katedrze Fizjoterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego, uczestnikiem licznych kursów i szkoleń (PNF rozwijający, terapia manualna, terapia bazalna, masaż tensegregacyjny i inne).
Jestem terapeutą i szkoleniowcem elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej w fizjoterapii i logopedii. W mobilizacji kompleksu ustno-twarzowego wykorzystuję metody powięziowo-mięśniowe, punkty spustowe oraz masaż tensegracyjny i sportowy.
Od 2010 roku pracuję w Uniwersyteckim Szpitalu w Zielonej Górze na Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej na stanowisku specjalista fizjoterapii. Współpracuję również z ZSR Start w Zielonej Górze jako trener Power Liftingu osób niepełnosprawnych.
Afazjanie to zespół specjalistów, którzy nieustannie poszukują nowych rozwiązań terapeutycznych budując model holistycznej pomocy pacjentom z zaburzeniami mowy.