Afazjanie

Afazjanie  - słowo powołane do życia przez Karolinę Wiktor, artystkę wizualną, performerkę, twórczynię poezji wizulanej z zielonogórskimi korzeniami. W latach 2001–2010 współtworzyła duet performerski Grupa Sędzia Główny. W 2009 roku, w wieku trzydziestu lat doznała udaru mózgu i doświadczyła rozległej afazji.

Przeszła długą i ciężką drogę walcząc o swoje zdrowie. Powróciła z planety Afazja na Ziemię stając się jednocześnie Afazjaninem i Ziemianinem, łącznikiem w tej międzyplanetarnej przestrzeni – osobą ponadprzeciętnie doświadczoną, której udało się odzyskać sprawność językową. Doświadczenie graniczne, jak na przykład wylew krwi do mózgu uświadamia miałkość niektórych decyzji i wagę wyborów następnych

Historia Karoliny Wiktor dodaje odwagi i motywuje osoby z afazją i innymi zaburzeniami poznawczymi do walki o swoje życie. Dowodzi, że ludzki mózg odznacza się niezwykłą neuroplastycznością, która w połączeniu z intensywną neurorehabilitacją jest w stanie przywrócić nam utracone życie.

W swoim poemacie Wołgą przez afazję autorka napisała:

Planetę zwaną Afazją odwiedzają Ci, którzy doświadczają uszkodzenia struktur mózgowych w lewej półkuli. Takie uszkodzenia mogą zdarzyć się w wyniku, np. udaru niedokrwiennego lub krwotocznego (wylew), ale także w wyniku wielu innych zdarzeń w obrębie Ośrodkowego Układu Nerwowego, np. powypadkowego uszkodzenia mózgu lub postępującej choroby neurodegeneracyjnej. Uszkodzenie tzw. ośrodka mowy w okolicy Broca zsyła na przymusowy urlop zdrowotny na planecie Afazja. Ta planeta ma swoich stałych mieszkańców, którzy nie wiadomo czy kiedyś z niej powrócą. Afazjanami są więc zarówno Ci, którzy tam zamieszkali jak i Ci, którzy tam byli na urlopie, z którego udało im się wrócić na Ziemię. Afazjanin, który wraca na Ziemię jest jedynym łącznikiem w tej międzyplanetarnej przestrzeni. Ktoś, kto stracił w wyniku choroby neurologicznej swoje naturalne zdolności porozumiewania się z pomocą języka i odzyskał je w drodze intensywnej rehabilitacji oraz naturalnych procesów zdrowienia mózgu jest jednocześnie Afazjaninem i Ziemianinem – osobą ponadprzeciętnie doświadczoną.

 

Wywiad z Karoliną Wiktor Moje konieczności

Blog autorki o afazji

Blog autorki poezja wizualna

Poemat Wołgą przez afazję